Make your own free website on Tripod.com

sayı 1 

Yeni Manzaralar

Her Demokrasiye Bir Amistad

Manifesto için Yan Söz

Söyleşi-Babür Benderlioğlu

İdeoloji Para ve Eğitim

Türkiye'de Sürdürülebilir
Kalkınma ve Çevrecilik


KKTC ve Kumarhaneler


Patron, Piyasa ve Birey

Türkiye'de Kültür Diktası

Alternatif Enerji Kaynakları

Tembelleşen Kurumlarımız

Fiyat Mekanizmasının Erdemi

ANASAYFA

e@mail

 

HER DEMOKRASİYE BİR AMİSTAD

Özgür ERGÜN

Gösterime giren filmlerden Amistad'ı izlediniz mi? Eleştirmenler tarafından anlatımı abartılı bulunsa da, bana göre keyifle izlenen bir film. Geçmişte verilmiş olan özgürlük mücadelelerinden birini; köylerinden zorla toplanıp köle olarak satılan Cinque ve arkadaşlarının Afrika'da başlayıp, Amerikan üst mahkemesinde son bulan hikayesini konu alan filmden çıkarılacak çok ders var.

İnsanoğlunun verdiği özgürlük mücadelesinin haklılığı ve bu mücadeleyi verirken neleri göze alabileceğini ortaya koyan bir film, Amistad. Doğası gereği özgürlüğüne düşkün olan insanın esareti kendine yediremeyişi bu filme has bir olay değil. Nitekim tarihimiz de bu mücadelelerin örnekleriyle dolu.

Tabii Amistad'da bundan başka, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, en azından ayrı olması gerektiği, dolayısıyla yargı bağımsızlığının önemi de çok iyi işlenmiş konular. Bu prensipleri taşımayan bir demokratik hukuk devletinde ortaya çıkacak sakıncaları özel bir çaba sarfetmeden gözlemleyebilirsiniz. Filmde, özellikle Amerikan başkan adayının seçim yatırımı olarak davanın hakimini değiştirmesi, buna rağmen beklediği karar verilmeyince de davayı üst mahkemeye taşıması kuvvetler ayrılığının gerekliliğine iyi bir örnek teşkil ediyor.

Bağımsız yargının, sonucu ülke seçimlerinde iktidarı belirleyecek bir davada, bağımsızlık bildirisine dayanarak Cinque ve arkadaşlarının bağımsızlık mücadelesini haklı bulması ve onaması, hatta bunu iç savaş tehlikesine rağmen yapması senaristin tarihte ufak oynamalarla yarattığı bir fantezi gibi geliyor. Hele günümüz Türkiye gerçeklerini düşündüğümüzde gerçekleşmesi imkansız bir fantezi.

Buradan hareketle demokrasi adına almamız gereken çok yol olduğunu söyleyebiliriz. Bu yolu alırken sınırlı devlet, kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ve bağımsız yargı gibi temel prensiplerden taviz vermemeliyiz. Aksi takdirde zamanda yolculuk yapıp kendimize Le Amistad gibi bir gemi aramamız mümkün değil.